**SAGOPA KAJMER,KOLERA,TÜRKÇE RAP**
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

**SAGOPA KAJMER,KOLERA,TÜRKÇE RAP**

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Rapozof Röportajı

YazarMesaj
sagoist
tam bir SAGOCU
tam bir SAGOCU
sagoist

Erkek Mesaj Sayısı : 266

Rapozof Röportajı Empty
MesajKonu: Rapozof Röportajı   Rapozof Röportajı Icon_minitime08.03.08 13:32

Mayıs ayında underground camiasına 10. albümünü sunan Türkçe rapin başarılı ismi Rapozof ile "Türkçe Karakter" üzerine bir röportaj gerçekleştirdik. Albümle ilgili merak edilenlere en açık şekli ile dobra cevaplar verdi. Röportajla birlikte "Türkçe Karakter" albümde yer alan Da Poet ve Emre Baransel ile düet olan parçalar yanı sıra 5 solo parçayı hediye ediyor. Keyifli okumalar ve dinlemeler.

İlk olarak albüm ismine değinerek başlayalım röportajımıza. Dikkat uyandıran bir isim "Türkçe Karakter" Nerden esinlendin?

Kullandığım dil ve karakterim Türkçe. Ve ben bir Türk olarak dilimi çok seviyorum. Yıllardır bu işle uğraşıyorum ve her yeni işimde sıradan bir iş olmasın,hep albenisi yüksek ve daha çekici bir şey olsun istedim. Bu albümde "Türkçe Karakter" bana yakışır dedim ve albüme başladım.

Dile kolay 27 parça yer alıyor "Türkçe Karakter"de. Albümün oluşum süreci ne kadar zamanını aldı?
Aslında 34 parça çektim ama kapakta o kadar parça sırıttı ve double cd olarak albümü basacak maddi imkanım yoktu bende beğendiğim 27 parçayı albüme aldım ve 80 dakikalık bir cd'yi tıka basa doldurdum. Beatleri toparlamak 1 ay sürdü,sözleri 1 haftada tamamlayıp kayıt süresini de 1 haftada bitirdim. Beatlerin,vokallerin mixleri ve kapak tasarım,basım işlemleride 2 haftamı aldı. Yani "Türkçe Karakter" 2 ay gibi bir zamanda tamamlanıp sizlere sunuldu.

Giriş parçan "Hoşgeldin"de hem kendi yaşam tarzını hem de rapin yaşantındaki yerini dile getiriyorsun. 99'dan 2007 yılına uzanan bu süreçte rap adına yapmak istediklerinin ne kadarını yaptı Rapozof ?

Hoşgeldin ile ulaştığım kulakları selamladım kendimi tanıtarak. 8 yılda underground'ta yapmak istediklerimi yaptım diyebilirim birkaç şey dışında. İlerleyen zamanlarda diğer yapmak istediklerimi sunacağım zaten. Ne bileyim bir mixtape ya da bir klip ya da çalışmak istediğim bir isimle çalışmak gibi. Zaman gösterecek bunu ve zaten bende yaptıkça paylaşacağım.

Bu albümde bir kez daha tanık olduğumuz bir durum senin kafiyeli dörtlüklerin. Bu durum biz dinleyicilerin hoşuna gidiyor. Sanırım senin de öyle ?

Evet çok keyifli kafiyeli okumak. Yani benim hoşuma giden bir tarz. Hoşuma giden tarzda okumak hoşuma gidiyor.

Giriş ve ara müziği olarak sadece 2 adet parça yer alıyor albümde. 27 tracklik bir albüme göre az sayılabilecek bir rakam ?

Ara ve çıkış olarak 2 parça müzik.Giriş sadece müzik olsun istemedim ve üzerine Rap çektim.Hani bu ikiside olsun bari dedim diye var.Neye göre azdır bilemem.Sonuçta ben rap okunmuş parçadan yanayım neticede enstrumental albüm yapmadım yani.

Albümün kayıtlarını Kadıköy Acil ve Merdiven Recordz'da aldın. Peki şu an Ultrasonic Recordz olarak ne gibi faaliyetler içerisindesiniz ?

Ultrasonic Recordz benim kurduğum ve yıllarca emek verdiğim bir oluşumdu.Vaktiyle kendi albümüm dışında birçok işe imza attım. Ama zaman geçtikçe bireysel işlerin yanında toplu halde çalışma fikrini benimseyip, birlikten kuvvet doğar felsefesi ile Ultrasonic defterimi kapatıp Kadıköy oluşumuna yoğunlaştım. Hani yine Ultrasonic ismi olmazdı Istanbul'lu olsaydım. Ama Edirne ve Çorlu'da bu işi tek başıma yürütürken bir çatı kurdum ve kendimce bu ismi uygun gördüm. Uzun süredir Kadıköy'de ikamet etmekteyim ve kayıtların yanı sıra rap ile yaşıyoruz burada,mutluyum.Ha faaliyetlere gelince, Kadıköy Acil'de her birey son sürat çalışmalarını sürdürüyor. Zaten yaptığımız işlerin haberlerini vakti gelince sizlerle paylaşıyoruz. Yakında bir complitation çıkacak ve ardından da ben bir albüm düşünüyorum. Bakalım zaman neler gösterecek.

Parçalarında tv kültürüne ve popüler kültüre göndermelerde bulunuyorsun. Neredeyse artık bu durum siz rapçilerin birinci görevi oldu; yanlışları göreceksiniz parçalarınızda haykıracaksınız.Bu konuda neler düşünüyorsun ?

Bence rapçinin belli hiç bir görevi yoktur. Sonuna kadar özgürdür ve herşeyi yazar kafasına göre. Ben ne görürsem,ne yaşarsam yazıyorum. Hani bazen soruyorlar "bu parçada bunu yaşadın mı?" diye. Evet benim yüzde 90 yaşadıklarım, yüzde 10 gözlemlerim ve onun kurguları. Televizyon başına nadir geçiyorum ve orda gördüğüm çoğunlukla popüler kültür.Haliyle bunlar beni yazmaya zorluyor.Ya zaten ben onları görünce hadi bunu eleştireyim demiyorum. Beat çalıyor, kafamda son 1 haftanın analizi oluyor bende bazen bi konuyu,bazen konuları bazen de absürt şeyleri yazıyorum ve aklımdan onlarda geçiyor,dönüp düzeltme yapmıyorum ne yazmışsam o. Tv kültürü nasıl bi kültür hala anlamış değilim.Haberler bile kendini şaşırdı. Geçenlerde televizyonda reenkarnasyon ile ilgili bi haber gördüm acaba dedim bende bundan önceki hayatımda fame bi rapçi miydim..? insanın böyle asabı bozuluyor, sonra öyle yazıyor işte. Ne ise, düşüncelerim bunlar.

Albümde düet olarak desteğini esirgemeyen isimlere baktığımızda Kadıköy ailesinin yanı sıra diğer underground mclerini de görmekteyiz. Bu kadar iyi isimlere rağmen senin özellikle 10. albümünde görmek istediğin özel bir isim var mıydı ?

Arkadaşlarıma albüm yapıyorum okur musun dediğimde sağolsunlar kırmadılar ve hepsi Türkçe Karakter'e bir miras bıraktılar. Bu albümde özellikle görmek istediklerimi gördüm zaten. Ama bundan sonra bir underground albüm daha yapıp,orda özel bir kaç isim daha olsun istiyorum.

Albümü İstanbul harici belli başlı şehirlerde de 5 Ytl üzerinden satışa sundun. Peki şu zamana dek beklediğin ilgiyi gördü mü albüm ?

Albüm başta İstanbul olmak üzere; Ankara,İzmir,Tekirdağ,Edirne,Kırklareli,Konya,Eski şehir'de belirlenen yerlerde satıldı ve onun dışında kargo ile ben ve bu işte bana yardımcı olan arkadaşlarımla Türkiye'nin 4 bir köşesinde bizde bu albümü dinlemek istiyoruz diyen herkese yolladık. Açıkcası beklediğimden fazla ilgi gördü. Özellikle çıktığım her konserde çok çok ilgi vardı.. Ama beni üzen olaylarda olmadı değil. Mesela albüm çıktıktan 1 hafta sonra nete düşmüş ve sattığım bu albüm sadece 1 günde 20 bin üzerinde download edilmiş. Hani o kadar çok albüm verdim karşılıksız nete, ama 1 ayda bile bu sayıyı görmemiştim. Üzüldüm ve gördüm ki o kadar çok insan var hak yemek için forum sitelerinde izdaham yaratan. İleride bir albüm çıkarınca talebi görmek istediğimden ötürü 5 ytl tamamen bir semboldü benim için. İnanın ben ve sağolsun arkadaşlarım bine yakın albüm linki şikayetinde bulunduk. Hani neredeyse hepsini sildirdik ve biliyorumki bu işin önüne geçilmiyor. Bu işi uzun yıllardır kovalıyorum ve doğru düzgün oluşmayan bir piyasamızın temellerinin böyle sarsılması çok kötü.Ama hala albüm Kadıköy Acil'de satılıyor bu kadar zaman geçmesine rağmen satılması beni çok mutlu ediyor.Albümü alan herkese çok teşekkür ederim beni destekledikleri için.

Önemli toplumsal mesajlar içeren ve barışa çağrı yapan "İnsanlar ve İnsanlar" isimli parçası nasıl ortaya çıktı. Özellikle tetikleyici bir unsur var mıydı bu konuda ?

Evet vardı.Bir gün internette sörf yaparken gözüme Atatürk'e saygısızlık başlığı çarptı ve haberin devamında Yunanlıların Youtube sitesinde yayınladığı şerefsizliği gördüm. Çok kanıma dokundu ve o an o öfke ile "insanlar ve insanlar" şarkısını yazdım,yazarken sinirden ellerim titriyordu ve hemen ardından kaydını yaptım. Ataya, bayrağa, ezana kimse laf etmesin !

"Türkçe Karakter" albümü için klip projesi var mı ? Olursa şayet hangi parçayı düşünürsün klibe ?

Evet bir klip projem var. Underground'ta yapmadığım iş kalmasın diyorum Açıkcası hangi parçaya yaparım şuan muallak. Ama Türkçe Karakter'den olmayabilir bu proje. Yeni bir parça çekip ona bir klip düşünüyorum ve klibimi çekmek isteyen arkadaşımla görüştük, bu işi gerçekten iyi yapan birisi.. Bu arada ben 2 kez klip çekmiştim birisi 2003 birisi 2006 yılında ama montajlamayı beceremeyince öyle kasetlerde kaldı Bakalım Allah nasip eder ve bi aksilik olmazsa en geç yeni albümümle birlikte klip olacak.

Albüm genel olarak hareketli parçalardan oluşmasına rağmen duygusal trackler de yer alıyor.Albüme başlamadan önce yansıtmak istediğin havayı albüm bitiminde tam anlamıyla sunabildiğine inanıyor musun ?

Türkçe Karakter'i sadece rapi dinleyenleri göz önünde tutup hazırlamadım. Rap'i hiç dinlememiş ve yeni tanışan insanlarda birşeyler bulsun diye herkes'e hitap edecek şeyler yaptım.Mesela annem beni az dinlerdi,babam hiç dinlemiyordu ama artık babamda dinliyor annemde fan'ım Zaten beni takip edenler beklediklerini fazlasıyla aldıklarını söylüyorlar. Ama benim yeni kulaklarla tanışmam beni çok sevindiriyor.Bu zamana kadar yaptığım işler ön provaydı.Bu ve underground'ta yapacağım bundan sonraki işler birer prova olacak,Allah kısmet ederse daha geniş kitlelere hitap ederken de istediğim havayı veririm ödün vermeden.

Albümün dikkat çeken bir yönü de alt yapıları. Birbirinden kaliteli birçok beatmaker görüyoruz albümde. Önceki albümlerine nazaran hayli geniş tutmuşsun bu sayıyı. 10. albümüne özel bir durum sanırım ?

Evet 10. albümde 10 numara olsun dedim soundlar Bence oldu. Geçmiş albümlere bakacak olursak sürekli farklı beatmakerlar ile çalışmaya çalıştım. Ben seviyorum geniş yelpazeli rengarenk albümleri. İnanıyorum ki bu albümde öyle oldu. Destek olan arkadaşlarıma tekrar teşekkür ederim.

Diğer albümlerinden farklı olarak bu albümde özellikle nakarat kısımlarında farklı tarzda söylüyorsun. Nedeni nedir bunun ?

Zaten verse'lerde anlatmak istediğimi uzunca anlatıyorum ve beat'e göre tarzlıyorum verse'leri. Nakaratlarıda verse'ler gibi okumayı sevmiyorum, çünkü kısa ve parçaya isim veren bölümler genelde nakaratlar oluyor. Akılda kalıcı,dinlenebilir,dikkat çeken yerler nakaratta diye biraz farklı olması tam bana göre.Zamanla nasıl bir değişim söz konusu olduysa, ilerleyen işlerde de olacak nasipse.

Underground'a 10 albüm hediye etmiş bir isim olarak artık bandrol zamanı geldiğini düşünüyor musun ?

Benden çok dinleyenlerim ve çevremdekiler düşünüyor vallahi Allah'ın izniyle ben de yakın zamanda bandrollü albüm hazırlıklarına başlayacağım. Ne kadar sürer bu hazırlık,ne zaman kayıtlar başlar şuan bir şey diyemem ama bu yıl bitmeden ben bu iş için temelleri atmayı düşünüyorum.

"Hoşça kal" diyerek albüm adına kapanışı yapıyorsun. Bundan sonra Gerek Kadıköy ailesi ile gerek solo olarak gerçekleştireceğin projelerden bahseder misin ?

Beni dinlediğin için teşekkürler,kendine iyi bak a.k.a. hoşça kal.
Yukarıda bi nebze olsun belirttim ama burda da açıkca belirteyim. Kadıköy ailesi olarak herkes çalışıyor.Biz 11 kişi Merdiven albümüne başladık, bu albüm çıktıktan sonra ben bir underground albüme başlayacağım ve aksilik olmazsa bir de klip çekeceğim. Bu yıl bitmeden bu dediklerimin olması için elimizden geleni yapmaktayız.

Not : Alıntıdır...

Rapozof Röportajı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Rapozof Biyografisi